خلاقیت تجاری و نوآوری سیستماتیک

چگونه از دانش تریز در خلق ایده های ناب و حل مسئله بهره بگیریم؟

خلاقیت تجاری و نوآوری سیستماتیک

چگونه از دانش تریز در خلق ایده های ناب و حل مسئله بهره بگیریم؟

خلاقیت تجاری و نوآوری سیستماتیک

سلام دوست عزیز
بنده مصطفی امانی، مدرس دانشگاه و منتور صنایع خلاق و نوآوری هستم و اینجا بصورت تخصصی و با کمک مصادیق کاربردی به شما کمک می‌کنم تا با نوآوری سیستماتیک به کمک TRIZ آشنا شوید و در حرفه و تخصص خودتان ایده‌پردازی و نوارزش‌آفرینی کنید. برای ارتباط بیشتر با بنده می‌تونید در پیج اینستاگرام khallagh_gram یا در آپارات mos_amani را فالو کنید. منتطرتونم :)

دنبال کنندگان ۲ نفر
این وبلاگ را دنبال کنید

آخرین نظرات

  • ۲۰ اسفند ۰۲، ۱۸:۵۵ - sadr
    تشکر

نویسندگان

۶ مطلب در مهر ۱۳۹۹ ثبت شده است

TRIZ یکی از شاخه‌های تخصصی و میان‌رشته‌ای و چند رشته‌ای خلاقیت‌ و نوآوری شناسی و حاصل مطالعه­ الگوهای تکراری بکار رفته در ابداعات و اختراعات گوناگون حاصل‌شده است(نتایج حاصل از اختراع شناسی تحلیلی یا تحلیل پتنت). TRIZ حاصل تجزیه ‌و تحلیل بیش از 3 میلیون سند ثبت اختراع در سراسر دنیا می­ باشد تا معین ­کند که مخترعان به‌عنوان نخبگان خلاق جامعه جهانی چگونه مسائل ابداعی خود را حل نموده‌اند؟ چندین هزار نفر-سال تحقیقات گنریش آلتشولر روسی و شاگردان و دستیاران وی، به کشف قوانین و ابزارهای بسیار اثربخش برای ابداع و نوآوری منجر شد که امروزه تحت نام TRIZ در دنیا شناخته شده است. امروزه هر شرکت موفق بین المللی یکی از شرایط ارتقای کارمندان خود را آشنایی و آگاهی از قوانین این دانش گذاشته است. حتی مقالات متعددی هست که نشان می دهد صنابع کشور کره جنوبی با کمک این دانش متحول شد و سامسونگ فرزند TRIZ است...

برای مطالعه کامل این مقاله، روی لینک روبرو کلیک کنید: "17 مقاله داغ تریزی"

مصطفی امانی


در کتاب ده ابزار TRIZ برای نوآوری معرفی و برای سادگی مطالب، بیش از ۵۰۰ تصویر و الگوی نوآوری سیستماتیک استفاده شده تا قوانین هیجان ‌انگیز دانش TRIZ را باز کند و از رازهای پنهان این دانش جدید پرده برداری شود.

مشاهده سرفصل‌ها و 12 صفحه‌ی اول کتاب

دریافت فوری نسخه PDF با نصف قیمت چاپی

در کتاب برای فراگیری بهتر40 اصل نوآوری TRIZ، هر اصل به‌صورت مختصر توضیح داده شده و برای هرکدام، 10 مصداق نوآوری های مختلف با تصاویر رنگی، به همراه 20 کاربرد فنی و غیرفنی در حل خلاق مسئله و در پایان هر اصل، 1 چالش و تمرین درج شده تا مطالب به خوبی فراگرفته شود.

مشاهده سرفصل‌ها و 10 صفحه‌ی اول کتاب

دریافت فوری نسخه PDF با نصف قیمت چاپی

سفارش پستی (هرجلد 50000 تومان+هزینه ارسال)

 سفارش ازطریق پیامک به 09381167676

سفارش پستی (هرجلد 50000 تومان+هزینه ارسال)

 سفارش ازطریق پیامک به 09381167676

winkyesheart ارتباط با نویسنده:
مصطفی امانی

امروزه سوالی اساسی که در سازمان ها خود نمایی می کند این است که چرا خلاقیت و نوآوری اهمیت زیادی دارد؟ چگونه می توان در سازمان نوآوری کرد؟ بهترین ابزار نوآوری سیستماتیک چیست؟ پارامترهایی مانند رقابت پذیری در بازار و تحولات پرشتاب در عرصه علم و صنعت منجر به توجه بیشتر به مقوله خلاقیت و دارایی های کیفی در سازمان ها شده است و جوامع بشری را بر آن داشته تا با نگرشی جدید به دارایی های غیرعینی، درصدد افزایش توانمندی های خودبرای همگامی با این تغییرات باشند. بدیهی است همگامی با این تحولات، نیازمند ارائه ایده های جدید و ابداعات می باشد. البته باید اذعان داشت که دست یابی به تفکری اثر بخش که منجر به ابداع و نوآوری شود خود نیازمند اصولی آزموده شده و ابزارهایی کارآمد می باشد. از طرفی دیگر محققان بر این باورند که روش های کلاسیک مانند طوفان فکری، سنکتیکس، ریخت شناسی و... برای ابداع و نوآوری دارای اثربخشی کمی بویژه در سطوح بالاتر نوآوری خواهند بود...

برای مطالعه کامل این مقاله، روی لینک روبرو کلیک کنید: "17 مقاله داغ تریزی"

مصطفی امانی

قالب‌های ذهنی مجموعه‌ای از قوانین و پیش‌فرض‌های ذهنی انسان هستند و مانند یک الگو، بایدها و نبایدها را برای درک مطالب تعیین می‌کنند. این عامل یکی از دلایل اصلی کاهش خلاقیت و توان ابداع در انسان می‌باشد زیرا این قالب‌ها اغلب باعث خطاهای ادراکی و درنتیجه مقاومت در برابر پذیرش ایده‌های جدید خواهند شد. یک نمونه بارز تاریخی از این پدیده سال 1968 در سوئیس اتفاق افتاد. آنها همانند چندین قرن گذشته، صنعت ساعت را در سیطره خود داشتند و البته همین سوئیس بود که در موسسه نیوکاتل خود، جنبش ساعتهای الکترونیکی نوین را آغاز کرد. اما در همان سالی که این اختراع جدید برای اولین بار در همایش جهانی ساعت معرفی شد، از سوی تمامی ساعت‌سازان سوئیسی رد شد. آنان برمبنای تجربیات گذشته خود معتقد بودند که ساعت‌های الکترونیکی، نمی‌توانند ساعت‌های آینده باشند؛ چراکه این ساعت‌ها با باتری کار می‌کردند و یاتاقان، شاه‌فنر و چرخ‌دنده نداشتند. اما شرکت الکترونیکی سیکو در ژاپن، چشم از این اختراع جدید برنداشت و کوشید تا آینده بازار جهانی ساعت را متحول نماید...

برای مطالعه کامل این مقاله، روی لینک روبرو کلیک کنید: "17 مقاله داغ تریزی"

مصطفی امانی

در مطالعه زندگینامه کارآفرینان برتر متوجه می شویم که آنها کم و بیش از ابتدا این شهرت و ثروت را در اختیار نداشته‌اند و از زیر صفر شروع کرده‌اند و پشتکار و باور به اهدافشان باعث رشد آن‌ها شده است. برای مطالعه سرگذشت برخی از کارآفرینان ایرانی، کتابچه را دانلود و مطالعه کن.

winkyesheart ارتباط با نویسنده:

 

مصطفی امانی

کارآفرین شدن در نگاه اول می‌تواند سخت و غیرممکن باشد؛ اما باور اصلی شما باید نسبت به این موضوع تغییر پیدا کند. ما این توانایی را داریم که شغلی برای خود ایجاد کنیم، هدف‌هایی در نظر بگیریم و تصمیم بگیریم وقت خود را چطور سپری کنیم. هر کسی در این جهان نیروی محرک متفاوتی دارد. بعضی افراد با پول یا شهرت انگیزه پیدا می‌کنند. بعضی دیگر خواهان این هستند که اثری مثبت در این دنیا بگذارند و عده‌ای دوست دارند فارغ از شرایط و مقررات کار کارمندی، کار آزاد داشته باشند. طبیعی است که هیچ‌کدام از این دیدگاه‌ها نادرست نیست. در خصوص رسیدن به کارآفرینی، چه بخواهید از موانع سخت و طاقت‌فرسا عبور کنید و چه با صعود از نردبان شرکت‌ها به چتر طلایی نجات برسید، مسیری پیش روی شما قرار دارد و لازم است خودتان را بهتر و بیشتر بشناسید و محک بزنید. در این پست یک مجموعه آزمون و مهارت براتون مدون کردیم تا به این مهم دست یابی، کتابچه را دانلود و مطالعه کن.

winkyesheart ارتباط با نویسنده:

مصطفی امانی